Loading color scheme

O areálu

V areálu je 10 kilometrů běžeckých tratí ve třech základních okruzích. Tratě ve Vesci vedou často stinnými místy a při oblevách by tam sníh tál mnohem pomaleji než na svazích, kam svítí slunce. Zajímavostí je několikakilometrový vyasfaltovaný okruh pro kolečkové brusle. Areál je využíván celoročně, paradoxně mnohem více v letní sezóně než v zimní, která je víceméně závislá na pořádání sportovních akcí v areálu, na které je vyroben technický sníh, který následně může využít i široká veřejnost.

Délky tratí

Experti Mezinárodní lyžařské federace mnohokrát ocenili polohu i náročný terén tratí. Základem areálu jsou dva okruhy dlouhé 3,75 km s možností zkrácení na 3,3 a 2,5 km. Kombinací těchto dvou okruhů vzniknou okruhy dlouhé 5 km a 7,5 km. Nechybí ani trať pro sprint v délce 1,2 km pro ženy a 1,3 km pro muže.

Plocha a poloha

Rekreační a sportovní lyžařský areál ve Vesci zabírá plochu asi 70 hektarů a leží na jihovýchodním okraji Liberce v nadmořské výšce zhruba 400 až 460 metrů. Většinou je tam podstatně méně sněhu, než v mnohem chladnějším okolí Bedřichova, kde se s tratěmi pro mistrovství světa původně počítalo. Vesec ale nakonec vyhrál díky výhodné poloze nedaleko od dálnice Liberec - Praha. Proto bylo potřeba kromě osvětlení tratě vybudovat i kvalitní zasněžovací systém.

Běžecké tratě pro FIS mistrovství světa

Běžecké tratě pro FIS mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 začaly vznikat „na zelené louce“ - na pozemcích městské části Vesec, která leží na jihovýchodním okraji Liberce. První stavby byly zahájeny už v roce 2006 a areál byl defacto dokončen v roce 2008 pro pořádání Světového poháru, na kterém proběhla velká zatěžkávací zkouška pro MS 2009.

Řešení

Běžecký areál ve Vesci je koncipován tak, aby výstavba i veškeré úpravy vhodně zapadly do jeho komplexního řešení nejen z hlediska světového šampionátu v roce 2009, ale také celoročního využití pro veřejnost. Navíc cesta ze skokanských můstků na Ještědu trvá k běžeckým tratím jen zhruba čtvrt hodiny, což byl jeden z hlavních důvodů pro umístění běžeckého areálu právě do Vesce s ohledem na operativní přesun účastníků i diváků například při závodě ve sprintu v severské kombinaci.

Děkujeme návštěvníkům
areálu Vesec, že dodržují:

zákaz
volného
pobíhání
psů!