Loading color scheme

9.9.2017 | 5.ročník Dětského dne s SBD Sever, ČS obcí legionářskou a Libereckým krajem

Připomenout bílá místa historie a zároveň nabídnout divákům kvalitní zážitek. To si kladla za cíl rekonstrukce válečné bitvy ve Vesci. 

Napětí jako při sledování živého akčního filmu přinesla ukázka válečných bojů, kterou přichystali místní legionáři ve Vesci. Předvedli ji při zářijové oslavě Dětského dnes ČSOL, Libereckého kraje a SBD Sever ve sportovním areálu ve Vesci.

Předlohou pro rekonstrukci bitvy se pořadatelům staly veřejnosti dosud málo známé historické události z konce roku 1944 spojené s obléháním severofrancouzské pevnosti Dunkerque, do nichž se úspěšně zapojila i Československá samostatná obrněná brigáda ve Velké Británii. 

Do ukázky válečných bojů doprovázené bohatými pyrotechnickými efekty se zapojilo přes 150 nadšenců z vojenských klubů z širokého okolí. Ty se také postaraly o zapůjčení a zprovoznění cenných skvostů ze soukromých sbírek historické armádní techniky, například i legendární americké stíhačky P 51 Mustang.

Bytové družstvo obnovilo spolu s legionáři tradici Dětského dne poprvé před pěti lety. V posledních letech akci podporuje i Liberecký kraj. Produkci akce spolu s legionáři zajistila liberecká společnost Elset.

Akci tradičně navštěvují tisíce lidí nejen z Liberce.

dIGP9990-kopie

 

Děkujeme návštěvníkům
areálu Vesec, že dodržují:

zákaz
volného
pobíhání
psů!